вторник, 24. мај 2022. Вести денес: 89
АКТУЕЛНО

СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

home Вести

Абе: Северна Кореја продолжува со провокациите

Абе: Северна Кореја продолжува со провокациите

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска изјави дека Северна Кореја продолжува со провокациите што е апсолутно неприфатливо.

– Не е претерување ако се каже дека безбедносното опкружување на Јапонија е на најниско ниво од Втората светска војна, посочи Абе.

Тој додаде дека ќе се обиде да го реши севернокорејското нуклеарно и ракетно прашање со зголемување на притисокот врз Пјонгјанг и заедно со меѓународната заедница.

Коронавирус