среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 51
home Вести

Абе подготвен да се сретне со Ким

Абе подготвен да се сретне со Ким

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе изјави дека е подготвен за „нов почеток“ во односите со Пјонгјанг и за средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

На седницата на Генералното собрание на Обединети нации, Абе истакна дека на средбата би се разговарало за случаите на киднапирани јапонски цивили во 70-тите и 80-тите години од минатиот век.

– За да се реши проблемот со киднапираните, подготвен сум да ставам точка на меѓусебната недоверба, подготвен сум за нов почеток и состанок очи во очи со претседатлот Ким Џонг-ун.

Коронавирус