сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 20
home Вести

Абе: Односите меѓу Јапонија и Кина се на „историска пресвртница“

Абе: Односите меѓу Јапонија и Кина се на „историска пресвртница“

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе изјави дека билатералните односи на неговата земја со Кина се на „историска пресвртница“.

На обраќање на форум за време на неговата посета на Пекинг, Абе рече дека почнува новата јапонско-кинеска соработка и дека очекува нова можност на индустриски план.

Како најважни сфери за соработка ги посочи логистиката, здравството и финансиите.

МИА