петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Абе: Јапонија би ја примила Велика Британија во Транспацифички трговски пакт

Абе: Јапонија би ја примила Велика Британија во Транспацифички трговски пакт

Јапонија со „раширени раце“ би и посакала добродојде на Велика Британија во Транспацифичкиот трговски пакт, изјави јапонскито премиер Шинзо Абе.

Тој во интревју за „Фајненшел тајмс“ истакна дека се надева оти двете страни во преговорите помеѓу Лондон и Брисел ќе можат да постигнат компромис за да избегнат „хаотичен Брегзит“.

Абе е еден од најблиските меѓународни сојузници на британската премиерка Тереза Меј.

Коронавирус