сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 44
home Вести

Абас со повик до САД: Да се запре израелската агресија за работите да не излезат од контрола

Абас со повик до САД: Да се запре израелската агресија за работите да не излезат од контрола

Претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абас ги повика САД да интервенираат и да ја запрат израелската агресија на Западниот брег и Појасот Газа, соопшти неговиот кабинет.

„Претседателот ја повикува американската администрација итно да интервенира за да се запре израелската агресија за работите да не излезат од контрола“, се вели во соопштението.

Абас ги оквалификува израелските напади, во кои досега беа убиени повеќе од 100 Палестинци, „брутални и планирани убиства извршени од израелски окупаторски сили“.

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден го извести Конгресот дека ќе испрати 10 милиони долари финансиска помош за Палестинците за унапредување на мирот со Израел, и покрај жестокиот конфликт меѓу двете страни.

Помошта ќе им биде дадена помош на палестинските групи на Западниот брег и Газа да помогнат во проектите за соработка и помирување со Израелците.

Стејт департментот соопшти дека сумата е дел од многу поголем износ од 100 милиони долари одобрена од американската администрација за Палестинците на почетокот на годината, со што се откажа скоро целосно укинување на поддршката за време на мандатот на Доналд Трамп.

Коронавирус