среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 2
home Вести

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за интензивна нега.

Внуката вели дека нејзината баба се заразила на 99-от роденден на 16 септември, кога семејството се собрало и се напило пијалок на терасата во семејниот стан.

Таа имала само благи симптоми и оздравела дома во Мадрид, со помош на негувателката Олга Арауз, нејзиното семејство, и кучето Луна.

Флорентина сега повторно може да си игра со таблет и да ги гледа нејзините омилени претстави.

 

Коронавирус