петок, 23. јули 2021. Вести денес: 160
home Вести

400.000 луѓе во нов карантин во провинција во Кина

400.000 луѓе во нов карантин во провинција во Кина

Околу 400.000 жители на провинцијата Хубеи во Кина се ставени во нов карантин поради пораст на заболени од Ковид-19. Вкупниот број на заболени во провинцијата достигнува нешто помалку од 400.000.

Според извори на семејствата им е дозволено да испратат само еден член од семејството по потребни производи и додадена е и забрана за влез на возила од други околни области. Хубејската комисија за здравство вели дека откако се отворил пазарот на Ксинфади се регистрирани околу 13 заразени и 6 асимптоматски случаи.

Властите предупредуваат за сериозноста за време на карантинот и спомнаа дека се уште се нема контрола врз пандемијата.

Анксин, каде што се наоѓа Хубеи во Кина е релативно рурална средина и е одалечена околу 145 километри од главниот град, каде се смета дека започнал одново да се шири вирусот во последните две недели.

Кина објави 12 нови случаи на вирусот во неделата, како и седум заразени од главниот град, а други пет од Сичуан и Шангај.

Коронавирус