сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 59
home Вести

23-годишна Италијанка ПО ГРЕШКА примила шест дози од вакцината на Фајзер – еве во каква состојба се наоѓа

23-годишна Италијанка ПО ГРЕШКА примила шест дози од вакцината на Фајзер – еве во каква состојба се наоѓа

Една 23-годишна Италијанка била под надзор во болница во Тоскана откако по грешка примила шест дози вакцина на Фајзер/БиоНТек, објави денеска агенцијата АГИ.

Девојката била во добра состојба откако примила течности и парацетамол по инјекцијата во неделата.

Наместо да инјектира само една доза во раката на студентката, медицинска сестра по грешка и го вбризгала целото шишенце, што е еквивалентно на шест дози.

Претходни студии за испитување на предозирање со вакцината на Фајзер беа ограничени на четири дози, пишува АГИ. Инцидентот бил пријавен кај италијанскиот регулатор на лекови.

Предозирања со вакцината на Фајзер/БиоНТек претходно беа пријавени во САД, Австралија, Германија и Израел. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија