четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 63
home Вести

10 МЕСЕЦИ ПРЕНЕСУВАЛ ЛУЃЕ ВО ЛАДИЛНИК: Возачот на „камионот на смртта“ дел од глобална мрежа за шверц на мигранти

10 МЕСЕЦИ ПРЕНЕСУВАЛ ЛУЃЕ ВО ЛАДИЛНИК: Возачот на „камионот на смртта“ дел од глобална мрежа за шверц на мигранти
Court artist sketch by Elizabeth Cook of lorry driver Maurice Robinson, 25, on video-link at Chelmsford Magistrates' Court, Essex, where he has been remanded in custody after being charged with the manslaughter of 39 people found dead in a refrigerated container in Essex., Image: 479398880, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Elizabeth Cook / Press Association / Profimedia

Возачот на „камионот на смртта“ кој беше обвиенет за убиство на 39 луѓе кои беа пронајдени во приколка-ладлник, бил дел од „глобален ланец“ за шверц на мигранти, тврдат обивнителите, а пренесуваат британските медиуми.

Морис „Мо“ Робинсон од Крегавон останува во притвор, а денес пред судот се појави со видео-линк, откако беше обвинет за убиство, заговор за шверц на луѓе, заговарање на нелегална миграција и перење на пари.

Според „Дејли меил“, тој на видео-линкот се појавил со сива маица и не покажувал емоции додека му биле читани сите обвиненија против него.

Телата на 39-те загинати лица беа пронајдени во приколка-ладилник на неговиот камион, во близина на една индустриска зона во Есекс, Англија.

Иако првично се веруваше дека луѓето кои загинаа во приколката се од кинеска националност, потврдено е дека неколку од жртвите се од Виетнам, а според пишувањата на Би-Би-Си, во таа земја е испратена и ДНК од жртвите за помош при нивна идентификација.

Коронавирус