четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 187
home Регион

Знамињата во Грција на половина копје

Знамињата во Грција на половина копје

Во Атина и Солун почнаа протести поради претворањето на Аја Софија од православна црква во џамија.

Како што јавува Еуроњуз, на пладне црквените ѕвона заѕвонија во жалост ширум Грција, а знамињата се спуштени на половина копје.

Поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јероним II, промената ја нарече „нечесен поразен дел“, додавајќи дека денеска е „ден на жалост за сите христијани“.

Коронавирус