понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Регион

Земјотреси на тресат Грција

Земјотреси на тресат Грција

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран минатата ниќ во реонот на грчкиот архипелаг Додеканези, што се наоѓа во близина на турскиот брег.

Според Атинскиот сеизмолошки институт, епицентарот на потресот бил меѓу островите Астипалеја и Аморгос, на 260 километри југозападно од Атина.

Нема информации за жртви или предизвикани материјални штети.

Земјотресот со послаб интензитет бил почувствуван и во Атина.

Директорот на Сезмолошкиот институт, Герасимос Хулијарас изјави дека овој земјотрес веројатно претставува „изолирана појава“, имајќи пред вид дека Додеканезите се реон со слаба сеизмичка активност.

Коронавирус