среда, 30. септември 2020. Вести денес: 40
home Регион

Земјотрес во близина на Крит

Земјотрес во близина на Крит

Земјотрес со интензитет од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистиран минатата ноќ јужно од грчкиот остров Крит.

Според Атинскиот институт за геодинамика, епицентарот на потресот бил во Средоземното Море на 42 километри јужно од бреговите на Крит и на 377 километри југоисточно од Атина.

Нема информации за жртви или предизвикани материјални штети при земјотресот.

Коронавирус