четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 107
home Регион

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 4.4 степени според Рихтеровата скала синоќа во 03.39 часот е регистриран во Албанија.

Според податоците од ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил 22 километри западно од Поградец, односно 32 километaр југоисточно од Елбасан на длабочина од само 2 километри.

Земјотресот бил почувствуван и во Македонија, во охридско-струшкиот регион.

Коронавирус