понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 50
home Регион

Земјотрес од 5 степени во Албанија

Земјотрес од 5 степени во Албанија

Силен земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер, регистриран е во соседна Албанија.

Земјотресот бил почувствуван во 22.13 часот, на 53 километри северозападно до главниот град Тирана. Потресот се случил на длабочина од 10 километри.

Земјотресот бил почуваствуван по целиот брег на Албанија, но и во соседна Црна Гора.