недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 45
home Регион

Земјотрес од 5, 1 по Рихтер ја погоди централна БиХ

Земјотрес од 5, 1 по Рихтер ја погоди централна БиХ

Земјотресот со интензитет од 5,1 степени по Рихтеровата скала, ја погоди попладнево централната област на БиХ и се почувствува и во Сараево.

Епицентарот се наоѓал 85 километри северозападно од Сараево – на 14 километри од Турбет, во централна БиХ, на длабочина од 5 км.

Цивилната заштита на кантонот Тузла соопшти дека засега нема извештаи за жртви или материјална штета врз објекти.

Коронавирус