петок, 14. мај 2021. Вести денес: 0
home Регион

Земјотрес на Јадранот: Се тресеше тлото недалеку од Сплит

Земјотрес на Јадранот: Се тресеше тлото недалеку од Сплит

Утрово, после седум часот, се случи нов земјотрес во Јадранското Море.

Земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар, според ЕМСЦ, бил на 100 километри јужно од Сплит и 50 километри југозападно од Вела Лука.

Тоа е сеизмички активна област каде што се забележани десетици земјотреси во последните неколку недели.

Коронавирус