понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 43
home Регион

Земјотрес на Халкидики, потресот почуствуван и во Солун

Земјотрес на Халкидики, потресот почуствуван и во Солун

На полуостровот Халкидики во северниот дел на Грција денеска е почуствуван земјотрес од четири степен според Рихтеровата скала.

АНА известува дека, според сеизмолошката станица на Универзитетот Аристотел во Солун, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри западно и северозападно од градот Арнај.

Се додава дека земјотресот бил на мала длабочина и се почуствувал во близина на Солун.