вторник, 22. септември 2020. Вести денес: 0
home Регион

Земјотрес ја стресе Албанија во првите часови од новата година

Земјотрес ја стресе Албанија во првите часови од новата година

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, во  2 часот и 53 минути, ја затресе Албанија.

Епицентарот бил 27 километри северо-западно од Драч во Јадранското море на длабочина од 10 километри.

Претходниот ден пак земјотрес од 4,5 степени беше регистриран во Бугарија. Потресот бил со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала, со епицентар на 64 километри јужно од Софија.

Коронавирус