недела, 20. септември 2020. Вести денес: 22
home Регион

Земјотрес ја потресе југоисточна Турција

Земјотрес ја потресе југоисточна Турција

Земјотрес со јачина од 5,7 степени денеска ја погоди провинцијата Малатија во југоисточна Турција, соопшти Институтот за истражување земјотреси и опсерваторијата Кандили.

Земјотресот се случил на длабочина од пет километри.

Градоначалникот на Путурга, каде што е епицентарот на земјотресот, за телевизијата Си-Ен-Ен Турк изјави дека земјотресот предизвикал некои штети, но нема извештаи за евентуални жртви или повредени.

Турската дирекција за вонредни состојби соопшти дека земјотресот бил со јачина од 5,2 степени. (MИА)

Коронавирус