петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 47
home Регион

Земјотрес го тресе Закинтос

Земјотрес го тресе Закинтос

Земјотрес со интензитет од 4.6 степени според Рихтеровата скала бил регистриран рано изутринава во Јонското Море, на 48 километри јужно од грчкиот остров Закинтос, соопшти Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина.

Меѓутоа, според Европско-медитерански сеизмолошки центар, како што јави дописничката на МИА од Атина, земјотресот, што се случил во 3.41 часот по локално време (2.41 часот по средноевропско време), бил со јачина од 4.8 степени според Рихтер.

Нема информации за жртви или предизвикани материјални штети.

Закинтос на 26 октомври беше погоден од силен земјотрес со интензитет од 6.4 степени, што предизвика материјална штета, а оттогаш во Јонското Море често се регистрираат помали потреси.

МИА