среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 144
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Регион

Зборови кои можат да искршат срце: Последен поздрав до Матеј Периш од другарите и роднините

Зборови кои можат да искршат срце: Последен поздрав до Матеј Периш од другарите и роднините

Матеј Периш беше погребан со семејството и пријателите во родниот град, а истата вечер неговите сограѓани во Сплит се простија од него со редица чамци, додека во Белград беа пуштени балони.

Некои однеговите пријатели и роднини решија да му оддадат последна почит на Матеј во некролози во Слободна Далмација.

-Збогум мили, збогум, некогаш ти пријателу ми беше се. Разделба без наша волја ветува повторна средба, нели? Последен поздрав до мојот драг пријател – е во емотивен некролог потпишан од пријателите.

– Како можев да те видам освен од голема височина или од голема далечина? Како може некој да се зближи многу додека не се одалечи? Збогум драг,  напишале тетките на Матеј, но и уште неколку роднини.

Пријателите во некрологот го спомнаа и таткото на Матеј, Ненад.

„Почитуван Нено, искрено сочувствуваме со загубата на вашиот драг син и брат. Во овој момент на неподнослива болка, ние сме со вас и вашето семејство со сета наша љубов. Ви посакуваме мир, спокојство, храброст и многу љубов“.

Да потсетиме, Матеј Периш исчезна во близина на ресторанот Саванова, кога среде ноќ влегол во ледената река. По речиси пет месеци потрага, телото на Матеј минатата среда исплива од Дунав кај Ада Хуја

Коронавирус