четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 143
home Регион

ЗАВРШЕНА ИСТРАГАТА ПРОТИВ МИКА АЛЕКСИЌ: Пристигнаа сите докази, еве што вели адвокатот Тинтор за налозите на вештакот

ЗАВРШЕНА ИСТРАГАТА ПРОТИВ МИКА АЛЕКСИЌ: Пристигнаа сите докази, еве што вели адвокатот Тинтор за налозите на вештакот

Вишото обвинителство во Белград ја заврши истрагата против директорот и сопственикот на училиштето за глума, Мирослав Мика Алексиќ, поради сомнение за повеќе силувања и сексуално вознемирување на неговите поранешни ученици. Сите докази се собрани и одлуката на обвинителството да покрене обвинение се очекува во следните неколку дена.

Да потсетиме, истрагата против Мирослав Алексиќ, кој беше во притвор, беше спроведена поради сомнение дека сторил 19 кривични дела, од кои осум биле силувања и 11 кривични дела сексуално вознемирување против девет девојчиња, меѓу кои и актерките Милена Радуловиќ и Ива Илинчиќ.

Адвокатот Југослав Тинтор, кој ги застапува двете млади актерки, потврди дека сите докази пристигнале во Вишото обвинителство во Белград, вклучувајќи ги и наодите на комисијата од невропсихијатриски и психолози, кои заклучиле дека претрпеле „ментално страдање со висок интензитет“.

– Наодите на експертите кои пристигнаа во обвинителството го поддржуваат фактот дека сведочењата на оштетените биле веродостојни, односно дека тие сведочеле искрено и вистинито – објасни Тинтор.

Да потсетиме, Мирослав Мика Алексиќ беше уапсен на 16 јануари и оттогаш е во притвор. Според неофицијални информации, тој досега трипати бил однесен во Вишото обвинителство во Белград за да ја презентира својата одбрана и секој пат ги негирал обвинувањата против него.

Коронавирус