четврток, 18. јули 2019. Вести денес: 28
home Регион

Затворен аеродромот во Подгорица поради снег

Затворен аеродромот во Подгорица поради снег

Поради силни снежни врнежи во Подгорица за сообраќај е затворен аеродромот, а некои дојдовни летови се пренасочени кон аеродромот во Тиват.

-Екипи на Аеродромот Црна Гора и војската во текот на ноќта и утрото ја исчистија пистатаи маневарските површини, но силните врнежи утринава повторно создадоа снежна покривка која го оневозможува безбедниот сообраќај соопштуваат од аеродромот.

Оттаму додаваат дека се вложуваат максимални напори за да се нормализира ситуацијата и аеродромот повторно да биде отворен.