понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 130
home Регион

Застрелано момче кое било врска меѓу сплитските хулигани и Белград

Во објавата се додава дека таткото на 28-годишникот бил возач кој во 1993 година се преселил од Сплит во Белград, така што Дејан поголемиот дел од својот живот го минал во главниот град на Србија, а пред неколку години се вратил во Хрватска.
Застрелано момче кое било врска меѓу сплитските хулигани и Белград

Хрватските весници пишуваат дека во Сплит бил ранет 28-годишниот Дејан Б. кој тие го поврзуваат со хрватските хулигани кои учествуваа во немирите за време на фудбалски натпревар во Белград, на трибината на навивачите на „Партизан“. Според информациите, тој пред неколку години се вратил во Хрватска од Белград, а претходно бил уапсен под сомнение дека запалил автомобил.

-Откако шестмина жители на Сплит во средината на декември беа уапсени за поттикнување немири на стадионот на ЈНА во Белград, до нашата редакција стигнаа неколку пораки во е-пошта во кои упатените извори тврдат дека Дејан Б. бил врската што ги поврзала шесттемина со белградскиот организатор на немирите. Официјална потврда за ваквите тврдења не бевме во можност да добиеме од полициските кругови, се вели на веб-страницата на Слободна Далмација.

Во објавата се додава дека таткото на 28-годишникот бил возач кој во 1993 година се преселил од Сплит во Белград, така што Дејан поголемиот дел од својот живот го минал во главниот град на Србија, а пред неколку години се вратил во Хрватска.

Колку за потсетување, во немирите што избувнаа за време на фудбалскиот натпревар меѓу Партизан и Црвена Ѕвезда во стадионот во Белград учествуваа и хрватски државјани, кои потоа беа уапсени.

Коронавирус