среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 74
home Регион

Запрено ширењето на пожарот на Пељешац

Запрено ширењето на пожарот на Пељешац

На Пељешац во текот на ноќта е запрено ширењето на пожарот и моментално нема големи отворени огнови кај местото Оребиќ, но пожарот е далеку од изгасен.

Ова го соопшти Дубровачко – Неретванската жупанија, додавајќи дека пожарникарите цела ноќ ја држеле линијата на одбрана долга три километри од Поступ до Глабалово, а нивната работа ја отежнувал силниот ветер.

Меторолозите за денеска најавуваат умерена до силна бура, наместа со силни ветрови кои постепено ќе слабеат.

Шефот на противпожарната служба на Дубровачка – Неретванската жупанија Стјепо Симовиќ рече дека ситуацијата е подобра но оти пожарникарите се уште ќе останат на терен.

– Мораме добро да внимаваме, на неколку места има помалку пламени кои ветерот лесно ги разгорува. Пожарот се уште е далеку од изгаснат, рече Симовиќ.

На терен има повеќе стотици пожарникари од сите делови на Хрватска како и припадници на хрватската армија и други служби за интервенција.

Утрово се очекува да пристигнат и канадери.

Пожарот на Пељешац вчера зафати и четири куќи во Станковиќи, на подрачјето на Оревиќ.

МИА

Коронавирус