сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 89
home Регион

Заложничка криза во Келн

Заложничка криза во Келн

Германската полиција го блокира реонот околу железничката станица во Келн поради заложничка криза.

Регионалната полиција објави на Твитер дека полициски единици се наоѓаат на лице место, како и дека заложник е одведен на плоштадот во близина на железничката станица.

– Претпоставуваме дека е земен заложник или во Мекдоналдс или во блиската аптека. Најверојатно за заложник е земена една жена, но немаме повеќе информации, изјави портпаролката на полицијата.

Во меѓувреме, германскиот магазин „Фокус“ објави дека на железничката станица се слушнале истрели.