сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 13
home Регион

Законите за трансформација на ФСК во војска на Косово поминаа на Комисијата за безбедност

Законите за трансформација на ФСК во војска на Косово поминаа на Комисијата за безбедност

Членовите на Комисијата за безбедност и надзор врз Безбедносните сили на Косово (ФСК) на косовското Собрание денеска со мнозинство гласови го изгласаа пакетот од три закони со кои се предвидува ФСК да се трансформира во војска на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Претставниците на партиите на Албанците, како на оние на власт, така и на опозициските, изјавија дека нивните партии ќе ја поддржат трансформацијата на ФСК во војска на Косово и во натамошните процедури, и ќе гласаат за законите кога ќе дојдат на дневен ред во Собрание.

Против пакетот закони гласаше членот на Комисијата од редовите на Српската листа, која е категорично против оваа трансформација и, како и официјален Белград, нагласува дека единствена вооружена формација во Косово, според Резолуцијата 1244 на Обединетите нации, е КФОР.

Со нацрт-законите кои ги предложи Владата на Рамуш Харадинај се предвидува постепена трансформација на ФСК во војска на Косово, на тој начин што се зголемуваат надлежностите на постоечките безбедносни сили. Исто така, се предлага прераснување на Министерството за ФСК во Министерство за одбрана.

Меѓународната заедница, односно САД и другите западни земји сојузнички на Косово, порачуваат дека немаат против Косово да формира војска, но дека тоа треба да се направи со промени на Уставот. Меѓутоа, такво нешто е практично невозможно, затоа што за промена на Уставот е потребни да гласаат и мнозинството пратеници од редовите на српската националност.

МИА

Коронавирус