петок, 30. септември 2022. Вести денес: 153
home Регион

Заканувачки пораки до Теодоракис, му ја офарбаа куќата пред да се обрати на протестот за нашето име

Микис Теодоракис треба да биде еден од главните говорници на утрешниот митинг против „Скопје“ на главниот плоштад Синтагма во Атина.
Заканувачки пораки до Теодоракис, му ја офарбаа куќата пред да се обрати на протестот за нашето име

Напад врз куќата во која живее познатиот грчки композитор,  во близина на Акропол, во Атина, се случил денес кратко по 15:30 часот.

Група на анархисти, според весникот “GreekReporter“,  фрлал бои на влезот на куќата на Теодоракис, и испишале заканувачки пораки со спреј на ѕидот на куќата по што веднаш  заминале.

„Вашата приказна започнува во планината и завршува на националните могила на Синтагма“, се вели во една од пораките која се однесува на утрешниот митинг.

Микис Теодоракис треба да биде еден од главните говорници на утрешниот митинг против „Скопје“ на главниот плоштад Синтагма во Атина.

Идентитетот и бројот на сторители сé уште не е познат, пишува и „Катимерини“.

За попладнево беше најавен протест на анархист во Атина во исто време кога екстремнодесничарскат „Златна зора“ во седиштетото на партија ќе одбележува годишнина од грчко-турскиот инцидент на островпот Имија во 1956-та година.

Полицијата презема мерки да не дојде до судир меѓу двете спротивставени групи.

Коронавирус