вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 100
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

Загинаа двајца Македонци и десет Срби: Реконструкција на верижните судири на автопатот Белград- Ниш (ФОТО)

Загинаа двајца Македонци и десет Срби: Реконструкција на верижните судири на автопатот Белград- Ниш (ФОТО)

Двeте стравични несреќи што се случија во вторникот наутро на автопатот Белград – Ниш и обратно, во близина на Јагодина зедоа осум животи, десетици лица беа повредени, а околу 30 возила беа уништени, некои од нив целосно изгорени. “Блиц” успеа да утврди како се случила една од најголемите трагедии на српските патишта во последните неколку години.

Истиот ден на српските патишта имаше уште две несреќи, а вкупниот биланс беше 12 жртви во сообраќајни незгоди, за само 12 часа.

До првата сообраќајна несреќа што се случи во 7.15 часот наутро кај местото Мијатовац кон Белград, дошло кога возилото “рено клио” со регистарски таблички на Јагодина застанало во трета лента поради слабата видливост.

Набргу по неговото запирање, се удрил автомобилот “алфа ромео” со таблици од Крагујевац. Во овие два автомобила немало повредени.

15 минути подоцна – СУДИР ВО ПРАВЕЦОТ БЕЛГРАД – НИШ

Втората ужасна несреќа се случила само 15 минути подоцна кај Коначерево, кон Ниш. Таа вклучува 10 возила, а животот го изгубија четири лица.

До првата сообраќајна несреќа на овој патен правец кон Ниш доаѓа кога камион со полски таблици удри во комбе со приколка Дукато која полека се движело. Еден патник од “Дукато” претрпел тешки телесни повреди, како и возачот на полскиот камион. По судирот, и двете возила биле запалени.

Останатото е во графиката…

Веднаш потоа, камион од Полска ги погоди веќе ужалените возила. За среќа, немаше повреди во него.