недела, 28. мај 2023. Вести денес: 73
home Регион

Загина пилотот од грчкиот воен авион што се урна во Егејското Море

Загина пилотот од грчкиот воен авион што се урна во Егејското Море

Загина пилотот на грчкиот воен авион што претпладнево се урна североисточно од островот Скирос, потврди министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос на неговиот Твитер профил.

-Еден грчки пилот во пантеонот на хероите. Загина за верата и татковината, борејќи се за одбрана на нашиот национален суверенитет и територијален интегритет, напиша Каменос на Твитер и изрази сочувство до семејството и до припадниците на военото воздухопловство на Грција.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, за сега нема информации што е причината за падот на грчкиот воен авион Мираж 2000-5.