сабота, 14. декември 2019. Вести денес: 19
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

home Регион

Забрането капење на оваа плажа- се виори црвено знаме во екот на туристичката сезона

Забрането капење на оваа плажа- се виори црвено знаме во екот на туристичката сезона

На плажа кај хотелот „Риксос Либертас“ во Дубровник, подигнато е црвено знаме кое предупредува на забрана за капење во морето.

Граѓаните се жалеле дека морето е многу нечисто и мириса непријатно, па се претпоставува дека забраната е воведена поради загадување и опасност од капење, пренесе порталот „Дубровник.нет“.

Како што се наведува, ова не е првпат на оваа плажа да биде подигнато црвено знаме. Тоа се случувало и порано, и тоа, во екот на туристичката сезона.