понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 100
home Регион

За вакцинираните дозволени собири во затворен простор без маски во Црна Гора

За вакцинираните дозволени собири во затворен простор без маски во Црна Гора

На целосно вакцинираните лица, во следните месеци, би можело да им се овозможи да се собираат во затворен простор и без физичка дистанца или носење заштитни маски, под одредени услови, соопшти Владата на Црна Гора.

На владиниот налог на Твитер пишува дека едно од најчесто поставуваните прашања е дали лицата треба да носат маски и да избегнуваат контакти со други доколку примиле две дози на вакцината.

Од Владата велат дека засега сите јавни здравствени агенции и авторитети препорачуваат носење заштитна маска неколку недели по ревакцинацијата.

– Во месеците кои следуваат очекувано е дека на целосно вакцинираните лица ќе им се овозможи собирање во затворен простор и без физичка дистанца или носење маски под одредени услови, наведува црногорската Влада.

Локални избори 2021