вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 148
home Регион

За рекордни четири месеци во Србија изградена ковид болница

За рекордни четири месеци во Србија изградена ковид болница
ФОТО: Saša Džambić/SrbijaDanas

Првите здравствени работници денеска ќе влезат во новата болница „Ковид“ во Батајница, а ќе биде вметнат и најголемиот дел од медицинската опрема.

Првите пациенти може да влезат во болницата во следните неколку дена, според Прва телевизија!

Изградбата на новата болница Ковид во Батајница, која ќе биде опремена со најсовремена опрема, започна на 1 август.

Според најновите податоци, презентирани од претседателот Александар Вучиќ за време на обиколката на работите, ковидниот дел ќе има 200 кревети на интензивна нега, а исто така ќе има и 500 кревети на полуинтензивна нега.

Вредноста на работите чини четири милијарди динари, плус уште две милијарди за опрема, или вкупно околу 70 милиони евра.

Коронавирус