вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 180
home Регион

За обнова на разурнатите градови во Хрватска досега собрани 1,5 милијарда евра

За обнова на разурнатите градови во Хрватска досега собрани 1,5 милијарда евра

За обнова на хрватските градови погодени од серијата земјотреси во декември и почетокот на овој месец досега се собрани околу 12 милијарди куни (околу 1,5 милијарда евра) , синоќа изјави министерот за просторно планирање, градежништво и државен имот, Дарко Хорват.

Тој додаде дека владата за обнова на разурнатите градови се уште нема целосно обезбеден финансиски аранжман.

-Некои извори се знааат, за некои се уште се бориме. Собрани се околу 12 милијарди куни, и тоа преку Фондот за солидарност, преку заеми од Светска банка, преку буџетот, изјави Хорват за ХРТ.

Министерот додаде дека еден месец по катастрофата, што ја зафати Сисачко-Мославачката жупанија, Хрватска ќе има јасни правила на однесување за тоа како да ја организира обновата, пренесе „SeeBiz“.

Локални избори 2021