петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 149
home Регион

За 115 милиони долари: САД на Хрватска и продаде два хеликоптери „Блек Хок“

За 115 милиони долари: САД на Хрватска и продаде два хеликоптери „Блек Хок“

Американскиот Стејт департмент одобри продажба на два хеликоптера „блек хок“ со опрема за Хрватска, во вредност од 115 милиони американски долари, јави ХРТ.

Стејт департментот за оваа одлука го извести Конгресот на САД.

Како што се наведува, зеленото светло на Стејт департментот е важен процедурален дел од можната трансакција чии детали ќе ги договорат Пентагон и хрватското Министерство за одбрана.

Минатата година, Соединетите Американски Држави одобрија воена помош на Хрватска од 53 милиони долари за развој на хеликоптерски способности.

Во рамки на таа помош, Хрватска ќе добие два хеликоптера „блек хок“, опрема и резервни делови, како и обука за летање.

Коронавирус