четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 170
home Регион

Вучиќ: Во костум ќе скокнам во ташмајданскиот базен ако во јуни ја добиеме инвестицијата од светски автомобилски гигант

Вучиќ: Во костум ќе скокнам во ташмајданскиот базен ако во јуни ја добиеме инвестицијата од светски автомобилски гигант

Ветувам дека ќе скокнам во ташмајдански базен во мојот костум ако ја добиеме таа вест во јуни, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тој најави дека во втората половина на јуни ќе се знае одлуката на еден голем светски производител на автомобили дали ќе инвестира во земјата.

– Ветувам дека ќе скокнам во ташмајдански базен во мојот костум ако ја добиеме таа вест во јуни. Тие вести се толку важни и после тоа – ја завршив работата за Србија, рече Вучиќ на ТВ Прва.

Тој додаде дека одлуката се очекува во втората половина на јуни.

– Ако тоа се случи, како Савиќ, јас сум единствениот кој е подебел од него, ќе скокнам во базен во костум, бидејќи мислам дека тоа ќе биде најголема победа за Србија, ако успееме. Уште две земји се во игра, а мислам дека сме подобри од нив освен во една работа и знаете која е таа работа – за тоа зборувам во цела емисија, рече Вучиќ, алудирајќи на темата санкции против Русија.

Вучиќ денеска зборуваше за ситуацијата во која се нашле работниците на Фиат во Крагуевац.

Работниците на Фиат во наредните денови ќе бидат примени од премиерката Брнабиќ, а ние не одлучуваме што ќе прави приватниот сопственик“, изјави претседателот на Србија.

Во изјава за ТВ Прва Вучиќ, на прашањето што ќе се случи со работниците на Фиат кои се незадоволни од понудата на компанијата да ја напуштат фабриката или да заминат на работа во странство, тој рече дека Стелантис е приватна компанија и дека не може да им каже што да прават, но дека државата ќе им помогне на работниците кои не се задржани на ист начин како што им помогна на работниците на Геокс – да добијат друга работа.

– Потпишавме договор и ќе субвенционираме производство на електричен модел за да ги заштитиме работниците во Крагуевац и Фиат, новиот модел ќе биде многу поуспешен од 500 литри и овој нов договор ќе биде 100 пати поповолен од претходниот договор, изјави Вучиќ.

Коронавирус