среда, 29. март 2023. Вести денес: 0
home Регион

Вучиќ со план за посета на Србите во Косово во септември

Вучиќ со план за посета на Србите во Косово во септември

Српскиот претседател Александар Вучиќ во почетокот на септември би требало да престојува на Косово, објави Блиц. Тоа било договорено вчера на состанок на претседателот на Србија и на претставници на Србите од југ, север и централниот дел од Косово.

Според весникот, еден од најважните заклучоци од состанокот е дека секој предлог, став или одлука што ќе ја усвои Белград прво ќе им биде доставена на Србите од Косово и ќе биде сослушан нивни став.

Политичките претставници на Србите од Косово истакнале дека во дијалогот Белград – Приштина не треба да се отфрла ниту една тема на разговор, и решението да се бара земајќи ги предвид долгорочните интереси на Србија и српскиот народ, објави весникот. Договорено било такви состаноци во иднина да се одржуваат на секои две недели.

МИА

loading...