понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 136
home Регион

Вучиќ се огласи по смртта на патријархот Иринеј

Вучиќ се огласи по смртта на патријархот Иринеј

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се огласи по смртта на српскиот патријарх Иринеј.

-Чест ми беше што ве познавав. Таквите како вас никогаш не заминуваат, напиша Вучиќ на социјалните мрежи објавувајќи црно бела фотографија од патријархот на СПЦ.

Патријархот Иринеј (90) почина денеска во Воено медицинскиот центар Карабурма. Тој беше хоспитализиран поради коронавирус откако неговата здравствена состојба се влошила. За неговиот живот се бореа руски и српски лекари.

Коронавирус