недела, 25. октомври 2020. Вести денес: 91
home Регион

Вучиќ: Нема да се воведе полициски час, иако јас сум против тоа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека ќе воведат построги мерки за заштита за да се спречи ширењето на вирусот, но нема да се воведе полициски час.
Вучиќ: Нема да се воведе полициски час, иако јас сум против тоа

-Премиерката Ана Брнабиќ и министерот за здравство Златибор Лончар утре ќе одржат состанок на кој ќе ги соопштат конечните мерки за петок, сабота и недела. Ќе има засилени мерки за Белград. Јас сум против тоа да не се воведе полициски час бидејќи сметам дека тоа е единствениот спас за нашата земја, рече Вучиќ во неговото денешно обраќање до нацијата.

Денеска во Србија има 375 нови случаи на коронавирус. Починаа 11 лица, а 118 се на респиратор.

Според Вучиќ, на политички непријавениот протест, членови на десничарските, екстремистичките и профашистичките организации го нападнаа собранието, а повеќе часа ја напаѓаа полицијата, иако фотографиите, видеата и сведочењата на жителите на Белград покажуваат нешто сосема поинаку.

 

 

View this post on Instagram

 

Policija je sinoć u Pionirskom parku u Beogradu pendrecima tukla tri muškarca koja su sedela na klupi.

A post shared by n1srbija (@n1srbija) on

 

-Јасно е дека собирот беше организиран, кажа Вучиќ, од криминалното подземје, но и од странскиот фактор.

Граѓаните вчера се собраа пред српскиот Парламент, незадоволни од повторното воведување на полицискиот час, ги пробија вратите на Парламентот и влегоа во зградата. Со часови траеја конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите.

Коронавирус