петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 179
home Регион

Вучиќ: Дијалогот со Приштина е прекината поради ЗСО

Вучиќ: Дијалогот со Приштина е прекината поради ЗСО

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со шефот на Делегацијата на ЕП на парламентарниот одбор за стабилизација и асоцијација на ЕУ-Србија Едуард Кукан, меѓу останатото го  информирал за причините за прекин на дијалогот меѓу Белград и Приштина, соопштија од кабинетот на Вучиќ

„Српскиот претседател го информираше шефот на делегацијата на ЕП Едуард Кукан за причините за прекинување на дијалогот со Приштина, нагласувајќи дека не е исполнета обврската од Бриселскиот договор, пред се формирањето на Заедницата на српски општини“-се наведува во соопштението.

Вучиќ изразил и загриженост од формирањето на Косовската војска, што ќе доведе до „дестабилизација на состојбата во регионот“, но и се заложил за продолжување на дијалогот, потенцирајќи го зачленувањето во ЕУ како надворешно политички приоритет на Србија.

Едуард Кукан позитивно го оценил економскиот напредок на Србија и ја истакнал потребата од подобрување на состојбата во областа на владеењето на правото и слободата на медиумите-се наведува во соопштението на Кабинетот на српскиот претседател. (МИА)