вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 52
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски од Штип

home Регион

Вучиќ бил на конференција каде што имало двајца заразени од коронавирус

Вучиќ бил на конференција каде што имало двајца заразени од коронавирус

Американско-израелскиот совет за јавни работи соопшти дека две лица кои присуствувале на неодамнешната конференција во Вашингтон се позитивни на коронавирус.

Потврдено е дека најмалку двајца тестирани учесници на политичката конференција во Њујорк се позитивни на коронавирусот“, се вели во соопштението на АИПАК објавено на Твитер.

Соопштенето било испратено по е-пошта до сите учесници, гости, говорници на конференцијата, како и администрацијата.

Претставниците на АИПАК тврдат дека тие се во постојана комуникација со релевантните здравствени служби, како и дека се консултирале со водечкиот инфектолог Едвард Септимус од Медицинскиот колеџ во Тексас и ги советуваат учесниците да ги следат упатствата на здравствените работници.

На учесниците на конференцијата им се советува да контактираат со нивните локални здравствени услуги доколку се позитивни за вирусот за да дадат соодветен одговор.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, исто така, беше меѓу бројните учесници на годишната конференција на АИПАК одржана од 1-3 март во Вашингтон.

Коронавирус