среда, 1. април 2020. Вести денес: 183
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Регион

Вучиќ: Без мака би одговорил на провокациите, но не одам во Загреб

Вучиќ: Без мака би одговорил на провокациите, но не одам во Загреб

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека нема да оди во Загреб на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) бидејќи не сака да ги наруши односите со Хрватска, иако, како што вели, без проблем би одговорл на провокациите од таа земја.

-Да одам само за да ги нарушувам односите – нема, иако без мака би одговорил на провокациите. Уште помалку гледам смисла да одат за да им се додворувам, истакна Вучиќ.

Тој рече дека не гледа ниту стратешка ниту рационална причина за конфликт со Хрватите, но и дека односот меѓу двете земји треба да биде заснован на партнерски односи.

Претседателот на Србија и на Српската народна партија Александар Вучиќ одлучи да не учествува на Конгресот на ЕПП во Загреб на 20 и 21 ноември и за таа одлука писмено гои известил претседателот на таа партија Јозеф Даул, соопшти синоќа „Блиц“. (МИА)