четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 49
home Регион

Вонредна состојба во Република Српска поради коронавирусот

Вонредна состојба во Република Српска поради коронавирусот

Од денеска стапува во сила одлуката за прогласување вонредна состојба во Република Српска, која е воведена со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус.

Решението го донесе Парламентот на РС на 28 март, а во Службен весник е објавена и стапи во сила откако претставниците на Бошњаците се откажаа од ставање вето, односно поднесување барање за утврдување на виталниот национален интерес на конститутивниот народ.

Одлуката за воведување на вонредната состојба се однесува на целата територија на Република Српска.

Коронавирус