сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 28
home Регион

ВО ЖИВО од Петриња – Хрватскиот град кој што беше погоден од силниот земјотрес (ВИДЕО)

ВО ЖИВО од Петриња – Хрватскиот град кој што беше погоден од силниот земјотрес (ВИДЕО)
фото:24сата.хр

Силен земјотрес со интензите од 6,3 степени по Рихтеровата скала е регистриран во Хрватска во 12.20 часот.

Епицентарот е во близина на Петриње, 45 км југоисточно од Загреб.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и триста припадници на хрватската армија веќе пристигнаа во градот.

Како што пренесуваат тамошните медиуми во силниот земјотрес загина едно дете, засега се уште нема подетални официјални информации.

Коронавирус