среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 123
home Регион

Во текот на ноќта, Хрватска повторно се тресеше: Два земјотреси ја погодија Петриња

Во текот на ноќта, Хрватска повторно се тресеше: Два земјотреси ја погодија Петриња

Два послаби земјотреси, со јачина од два степени според Рихтеровата скала, ја тресеа Хрватска во текот на ноќта.

Прво, кратко по полноќ, е регистриран земјотрес на 15 километри западно од Петриња.

Потоа, во 02.43 часот се почувствува земјотрес во областа Риека, со епицентар во областа Платак, јавува хрватски Н1.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар објави дека земјотресот бил на два степени според Рихтеровата скала и дека епицентарот бил на 15 километри северо-источно од Риека.

Локални избори 2021