среда, 22. септември 2021. Вести денес: 12
home Регион

Во Србија се препорачува и трета доза на вакцината против коронавирусот

Во Србија се препорачува и трета доза на вакцината против коронавирусот

Стручниот комитет за имунизација во Србија денеска препорача и трета доза на вакцина против коронавирусот, потврди Мирсад Џерлек, државниот секретар во српското Министерство за здравство за Танјуг.

На таа вакцина треба да и се даде трета, таканаречена „засилувачка доза“ од вакцината најмалку шест месеци по втората и најдобро е луѓето да примат РНК вакцина.

Коронавирус