четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Регион

Во Србија пристигнаа милион кинески вакцини (ВИДЕО)

Во Србија пристигнаа милион кинески вакцини (ВИДЕО)

– Ова е неверојатна работа, не знам дали луѓето го разбираат тоа, рече српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ рече дека Србија е првата земја во Европа што примила толку големо количество кинески вакцини. Како што вели, тоа е значаен доказ за соработката и пријателството меѓу Србија и Кина.

Кинеската амбасадорка во Србија, Чен Бо, изјави дека за неа е голема чест да ги прими вакцините од кинеската компанија со претседателот на Србија.

– Кина е првата земја во светот што ветува дека нејзината вакцина ќе биде глобално јавно добро. Вакцината е одобрена на 30 декември минатата година и веќе пристигна во Србија. Се надевам дека пристигнувањето на кинеската вакцина ќе помогне да се сузбие епидемијата во Србија, рече таа.

Претседателот на Србија рече дека ова е одличен ден во борбата против коронавирусот.

– Бев толку дрзок, бидејќи кинеската вакцина е скапа , го молев претседателот на Кина да ни помогне, рече Вучиќ.

Тој најави дека во понеделник ќе пристигнат уште околу 20 000 дози вакцини од Фајзер, проследено со 250 000 дози вакцина Спутник V.

– Србија е една од ретките земји што може да се пофали со толку голем број вакцини. За нас е важно да ги добиеме овие дози на вакцини затоа што треба да ја вакцинираме армијата, но и работниците кои работат во продавниците. Ќе ставиме и новинари на списокот, т.е. тоа беше барање на Здружението на новинарите на Србија. Од понеделник, тие исто така ќе можат да се вакцинираат, нагласи Вучиќ.

Како што истакна, илјадници животи ќе бидат спасени и тоа е неговата најважна мисија.

Коронавирус