недела, 9. мај 2021. Вести денес: 80
home Регион

Во Сплит се уште се чекаат резултати од брис за евентуален коронавирус

Во Сплит се уште се чекаат резултати од брис за евентуален коронавирус

Здравствената состојба на мажот кој е примен во Клиничката болница во Сплит поради сомневање дека е заразен со коронавирус е стабилна, и се уште се чека на конечниот лабораториски резултат.

Претставници на Клиничката болница соопштија дека брисевите се испратени во Загребската болница за инфективни болести „Фран Михаљевиќ“.

Според агенцијата Хина, пациентот имал лесна респираторна инфекција и ќе остане во изолација.

Дал,атински портал вчера јави дека пациентот неодамна престојувал во Кина и затоа е превентивно изолиран.

Коронавирус