сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 44
home Регион

Во соседството се појави новиот сој на коронавирус- еве ги деталите

Во соседството се појави новиот сој на коронавирус- еве ги деталите

Во Сараево изминативе денови е откриен британскиот вид коронавирус, пренесуваат локалните медиуми.

Како што наведуваат, странски државјанин кој престојувал во Сараево како турист бил заразен со британскиот вид на коронавирусот.

Тој е третиран како асимптоматски случај, но ПЦР тестот го потврди присуството на вирусот.

По позитивниот наод, направено е секвенционирање на вирусот на Факултетот за ветеринарна медицина во Сараево, каде што е утврден нов вид кој досега не бил регистриран во БиХ.

ЕУРО 2020

Македонија