четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 174
home Регион

Во соседна Бугарија пристигна новиот мутиран вирус – заразени две жени

Во соседна Бугарија пристигна новиот мутиран вирус – заразени две жени

Кај две жени од северна Бугарија, инфицирани со британската верзија на коронавирусот, забележана е мутација во спајкот на протеинот на вирусот, од кој се замени аминокиселини, соопштија бугарските здравствени власти на брифинг.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарските здравствени власти веднаш се обратиле до Институтот за молекуларна биологија при Бугарската академија на науките за нивно натамашно секвенционирање.

Според Тодор Кантарџиев, директорот на Националниот центар за инфективни и паразитски болести во Бугарија, станува збор за мутација на вирусот што во моментов се разгледува и набудува, но коментира дека не очекува таа да доведе до тоа што во моментов го загрижува светот – потребата за вакцина или ново лекување.

Коронавирус